PLAĆANJE POREZA KOD DONACIJA ZA OTKLANJANJE KATASTROFE UZROKOVANE POTRESOM
POREZ NA DOHODAK I POREZ NA DOBIT
Donacije za otklanjanje katastrofe uzrokovane potresom smatraju se porezno priznatim rashodom ili izdatkom
Navedeno će se primjenjivati prilikom podnošenja godišnjih prijava poreza na dobit i dohodak za 2020. i 2021. godinu za donacije dane do kraja 2021. godine.
POREZ NA DODANU VRIJEDNOST
Porezni obveznici upisani u registar obveznika PDV-a oslobođeni su plaćanja PDV-a na isporuke dobara i usluga obavljene bez naknade ili protučinidbe (donacije dobara i usluga) za pomoć područjima za koja je proglašena katastrofa Odlukom o proglašenju katastrofe na području pogođenom potresom.
Porezni obveznici koji primjenjuju navedeno oslobođenje imaju pravo odbiti pretporez za donirana dobra, odnosno obavljene usluge bez naknade ili protučinidbe.
Oslobođenje se primjenjuje za sve donacije dobara i usluga obavljene počevši u prosincu 2020. pa do kraja 2021. godine. Navedeno znači da porezni obveznici za već obavljene donacije u prosincu 2020. imaju pravo na oslobođenje koje će iskazati u prijavi PDV-a za mjesec prosinac 2020., odnosno za IV. tromjesečje 2020.
POTREBNA DOKUMENTACIJA
Za navedene donacije porezni obveznici u svom knjigovodstvu osiguravaju potrebne podatke o obavljenim isporukama, vrsti i vrijednosti donacije te dokumentaciju koja će se smatrati vjerodostojnom na temelju akata koje će donositi nadležni stožer ili ostale dostupne vjerodostojne dokumentacije koju može pribaviti. Obavezno osigurati i dokaz o prebivalištu temeljem kojeg se može utvrditi da je osoba u potrebi na dan potresa imala prebivalište na području na kojem je proglašena katastrofa uzrokovana potresom -uvjerenje o prebivalištu, osobna iskaznica.
Pravilnik o provedbi Općeg poreznog zakona
PRIMJENA POSEBNIH PRAVILA PROVEDBI OVRŠNOG POSTUPKA DO 31. PROSINCA 2021.
Ministarstvo financija, Porezna uprava, za potraživanja za čiju je naplatu nadležna, prema dužnicima s područja pogođenih potresom neće upućivati opomene niti pokretati ovršni postupak na novčanim sredstvima dužnika radi naplate poreznog duga do 31. prosinca 2021. bez obzira na to za koji bi se dug ovršni postupak trebao pokrenuti i kada je isti dospio. U navedenom razdoblju neće se:
donositi rješenja o ovrsi na novčanim sredstvima
provoditi javnu prodaju u započetim postupcima ovrhe na pokretninama
inicirati postupke ovrhe na nekretnini
Međutim, Ministarstvo financija, Porezna uprava će i dalje provoditi mjere osiguranja naplate poreznog duga donošenjem rješenja o ovrsi pljenidbom pokretnina kao i zasnivanjem založnog prava na nekretninama dužnika.
Posebna pravila odnose se na provedbu ovršnog postupka prema poreznim dužnicima s područja na kojem je uslijed potresa nastupila katastrofa, a koje obuhvaća dijelove Sisačko-moslavačke, Karlovačke i Zagrebačke županije (porezni dužnici koji su 29. prosinca 2020. imali sjedište ili prebivalište na području gradova Petrinje, Gline, Siska, Hrvatske Kostajnice te općina Lekenika, Sunje, Donjih Kukuruzara, Majura, Dvora, Topuskog, Gvozda, Kravarskog, Pisarovine i Pokupskog).
Ostali porezni dužnici s područja Sisačko-moslavačke, Karlovačke i Zagrebačke županije smatrat će se dužnicima s područja pogođenih potresom ako dokažu da su uslijed potresa pretrpjeli štetu koja ih onemogućava u podmirivanju poreznog duga te ove dužnike pozivamo da se jave Službi za naplatu i ovrhu svog nadležnog područnog ureda.
NAPOMENA: ovrha po rješenjima o ovrsi pljenidbom novčanih sredstava koja su zaprimljena na izvršenje kod Financijske agencije prije 12. siječnja 2021. neće se obustavljati osim u slučajevima kada su ispunjeni uvjeti za obustavu ovršnog postupka propisani člankom 147. OPZ-a i u slučaju sklapanja upravnog ugovora